Zakopane

Kuźnice

Kuźnice to niezwykle ciekawa dzielnica Zakopanego. Znajdują się tutaj: stacja kolejki na Kasprowy Wierch, początek wielu pięknych szlaków turystycznych, Zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego z siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego, dwiema wystawami i plenerową galerią zdjęć.


najprzyjemniejsza dzielnica Zakopanego

Wizytę w Kuźnicach polecamy i młodszym i starszym turystom. Najwygodniej jest przyjechać tutaj mikrobusem z dworca PKS (lub z kilku innych przystanków w Zakopanem), a następnie zejść (cały czas w dół) z powrotem do centrum. Spacer najlepiej zacząć w pięknie odrestaurowanym Zespole Dworsko-Parkowym im. Hrabiego Zamoyskiego (siedziba TPN) w którym można zobaczyć: plenerową wystawę fotografii oraz dwie galerie (wstęp bezpłatny) – jedna prezentuje kolekcję wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana, a druga poświęcona jest rodzinie Zamoyskich (piękne fotografie dawnego Zakopanego).
Wychodząc z parku na ul. Przewodników Tatrzańskich po prawej stronie mijamy symboliczny grób nieznanego sługi będący jednym z najstarszych zabytków zakopiańskich (krzyż i krata odlane są z żelaza wytopionego w kuźnickich hutach pierwszej połowie XIX wieku).
Nieco dalej po lewej stronie znajduje się pomnik Władysława Hasiora Prometeusz rozstrzelany, a po przeciwnej stronie ulicy – bacówka, w której w okresie wiosennym i letnim sprzedawane są oscypki.
Idąc dalej w dół po prawej stronie zobaczymy tamę na potoku Bystra, a po kilku minutach po lewej stronie miniemy Księżówkę – dom wypoczynkowy Episkopatu, w której nocował Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku oraz obiekty sportowe COS (stadion, lodowisko, trasy biegowe, latem korty tenisowe i trasy nartorolkowe) na których często trenują znani polscy sportowcy.
Ostatnim budynkiem przed rondem Jana Pawła II jest drewniana restauracja Kolibecka ciesząca się dużym uznaniem wśród Zakopiańczyków (uwaga na bardzo duże porcje…). Cały spacer z Kuźnic do ronda zajmuje około 45 minut (nie licząc zwiedzania wystaw).
Na rondzie możemy skręcić w lewo i po ok. 800 m dochodzimy do skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi.

Zobacz również: Kasprowy Wierch biz – KUŹNICE >>>