Z tego artykułu dowiesz się

  • Jak zaplanować wycieczkę na Morskie Oko
  • Czy trasa jest dla każdego
  • Ile zajmie przejście
  • Co warto wiedzieć przed wycieczką


MORSKIE OKO

Dystans: 7,7 km

Czas przejścia w jedną stronę: 2 godz. 30 min

Szlak: czerwony

Dla kogo: dla wszystkich

Morskie Oko początek trasy

Morskie Oko to chluba Polskich Tatr. Co roku jego krystalicznie czysta tafla wody przyciąga rzesze turystów. To największe (bo ok. 35 ha) i jedno z najbardziej znanych jezior w Polskich Tatrach. Leży u stóp górskich szczytów w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku.

Szlak rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Z tego miejsca możemy wyruszyć na wycieczkę w stronę Morskiego Oka (szlak czerwony), ale również na Rusinową Polanę (szlak niebieski). Na płatnym parkingu można zostawić motocykl, samochód czy autokar. Dojeżdżają tutaj także liczne busy z Zakopanego oraz okolicznych miejscowości. Trasa nad Morskie Oko i z powrotem na parking ma długość około 17 km, a jej przejście zajmuje około 4 godziny. Do Morskiego Oka prowadzi wygodny szlak, a trasa przypomina bardziej długi spacer niż górski trekking.

Pierwszy z budynków, który napotkasz na szlaku do Morskiego Oka to drewniana chata, w której znajduje się wystawa poświęcona historii słynnego sporu o Morskie Oko. 

Granicze położenie spowodowało, że teren wokół Morskiego Oka był pod koniec XIX wieku przedmiotem sporu między Polską, Galicją oraz Węgrami.

Po chwili docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza, które słychać już z oddali. Woda z impetem spada na skały. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne i popularne wśród turystów. W pobliżu znajdują się drewniane ławy ze stołami oraz toalety. Tutaj z czerwonym szlakiem krzyżuje się szlak zielony wiodący ze Schroniska PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. 

Droga do Morskiego Oka – asfaltem lub skrótami

Do samego schroniska przy Morskim Oku prowadzi asfaltowa droga. Dla tych, którzy chcą szybciej dotrzeć do Morskiego Oka – po drodze można skorzystać z kilku leśnych skrótów. Na pierwszy z nich wkroczymy w pobliżu leśniczówki Wanta. W tym miejscu znajdują się również toalety oraz kolejna tablica TPN-u. 

Wędrując dalej dotrzemy do Włosienicy – to końcowy przystanek dorożek konnych. W pobliżu znajduję się również  bufet oraz toalety.

Stąd zostało nam już tylko kilka minut do mety jaką jest Morskie Oko. Warto również odwiedzić pobliskie Schronisko im. Stanisława Staszica, gdzie możesz odpocząć po wędrówce i posilić się. 

Panorama szczytów z Morskiego Oka:

– Grań Apostołów

– Żabi Mnich

– Spadowa Kopa

– Rysy

– Żabi Koń

– Wołowa Turnia

– Mięguszowiecki Szczyt Czarny

– Przełęcz pod Chłopkiem

– Mięguszowiecki Szczyt Wielki 

– Cubryna

– Mnich

Wycieczka do Morskiego Oka to świetna propozycja dla każdego. Dla rodzin z dziećmi, par, seniorów czy młodzieży.  Zupełnie nas to nie dziwi. Widok majestatycznych szczytów, które odbijają się w krystalicznie czystej tafli wody zapiera dech w piersiach.

Warto wiedzieć:

  1. Jeśli wybierasz się w Okolice Morskiego Oka autem – warto zarezerwować bilet parkingowy z wyprzedzeniem. Możesz to zrobić w wygodny sposób online. Szczególnie jeśli wędrówkę planujesz w weekend.
  2. Szlak bywa mocno zatłoczony, a najbardziej w okresie letnim. Jeśli chcesz uniknąć tłumów – wybierz się na wycieczkę wczesnym rankiem.
  3. Z Palenicy Białczańskiej można dojść do Morskiego Oka pieszo lub dojechać góralskim zaprzęgiem – tzw. fasiąg. Dorożką dotrzesz na Włosienicę, skąd ostatni odcinek wędrówki należy pokonać na piechotę.