Wybierasz się na urlop w góry? Bez względu na to, czy będzie to krótki czy długi wypad, w plecaku powinny znaleźć się rzeczy, które przydają się na szlaku. To co należy zabrać, zależy od czasu spędzonego na szlaku oraz pory roku i pogody. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z chodzeniem po górskich szlakach, wybieraj proste trasy. Nie przeceniaj swoich możliwości. Zawsze miej ze sobą wodę i prowiant. Co jeszcze zabrać?

Zainwestuj w plecak i obuwie

To dwie podstawowe rzeczy na szlaku. Wygodny, mały, odporny na różne warunki pogodowe plecak ułatwia życie. Przydadzą się boczne kieszenie na wodę, dzięki czemu nie musisz go ściągać, by się napić. Kolejna ważna rzecz to sportowe obuwie, z przeznaczeniem do chodzenia po górach. Jest to absolutna podstawa, choć niektórzy udowadniają, że można iść w góry w japonkach czy sandałach, to jest to niebezpieczne. Nie ma znaczenia pora roku, latem również załóż buty przeznaczone na górskie szlaki. W plecaku obok prowiantu i wody, powinna znaleźć się apteczka, latarka, nożyk albo nożyczki, zapalniczka. Poza tym zabierz również dodatkowe ubrania, nie sugeruj się upalnym dniem, bo pogoda w górach szybko się zmienia, zresztą szlaki pokryte są drzewami, a w cieniu jest chłodniej.

Co do jedzenia?

Najbezpieczniejszą i sprawdzoną opcją są zawsze kanapki. Na szlak nie bierz rzeczy, których nie jesz na co dzień, nie eksperymentuj, bo tak szybko nie dotrzesz z powrotem. Zwłaszcza, gdy celem jest Zakopane i najwyższe polskie góry. Jeśli jedziesz na kilka dni i zastanawiasz się, jak przygotować prowiant na wycieczkę, to w Zakopanym jest coś takiego jak śniadania na ciepło. Zarezerwujesz na stronie https://www.maryna.pl/.  I nie tylko zjesz pożywne śniadanie, przygotowane z regionalnych produktów, bo również zrobisz bułki na szlak czy weźmiesz owoce, musli, jakiś jogurt. Z resztą zamawiając śniadanie przez powyższą stronę, możesz również wziąć gotowe bułki, które składają się z wędliny, sera, warzyw, więc jest to konkretna dawka energii. Obok prowiantu, ważna jest woda mineralna. I to ona najlepiej gasi pragnienie i nawadnia. W zależności od długości szlaku, powinno się mieć odpowiedni zapas wody.

Jeśli zamierzasz częściej chodzić po górach zainwestuj w bieliznę termoaktywną i porządną kurtkę. To co jest jeszcze ważne, to dobry krem z filtrem. Na zewnątrz spędzisz kilka godzin i dlatego najlepiej jest posmarować się dobrym kremem z filtrem. W słoneczne dni, miej ze sobą okulary przeciwsłoneczne.
Zanim wybierzesz się w góry, przygotuj się do tego odpowiednio. Se one piękne, dają mnóstwo przyjemności, ale bywają niebezpieczne.